themalteser
Well-known member
Hi all,
I'm sure most of you are aware of the Cleveland Mathematical Formula, and it can be easily calculated if the circumference of the circle, say 4.4 is all the same all way round. However, if it's an oval, it can be a little bit more tricky, and I would appreciate if someone could help me with this.
In accordance with Cleveland, if the figure after calculation is greater than 10, than surgery is recommended. So, this is an example of someone with a 4.4cm x 4.4cm aortic dilation, height of 5'10".
So using Pi x radius squared to calculate cross sectional area:
4.4cm circumference = 2.2cm radius
Radius squared = 2.2*2.2 = 4.84
Pi x radius squared = 3.14*4.84 = 15.20
Cross sectional area divied by height in meters =
15.20 / 1.55 = 9.81 which is less than 10 therefore surgery not yet recommended.
(I saw an earlier post by skeptic49, and he calculated it to be 8.9 on a 4.5cm aortic dilation. Hopefully someone can explain this part.
But.
Here is example 2, and this is an oval shape dilation so it's 4.4 x 3.4 cm
First I'm calculating the circumference:
Square the long dimension and short dimension and add together=
a) (4.4 x 4.4) + (3.4 x 3.4) = 30.92
b) Divide the result of a by 2 = 30.92/2 = 15.46
c) Find square root of result b = 3.93
d) Multiply result c by pi = (3.93*3.14) = 12.35
e) circumference = 12.35 / 2 = 6.18
f) Radius = 6.18 /2 = 3.09
pi x radius squared / height in meteres
3.14 * (3.09 * 3.09) = 29.99
29.99/1.55 = 19.35
19.35 is way over 10!
I must be doing something wrong! Can someone please help me on this ?
Can't understand how I got point 1 wrong, and point 2 which is less figures than point 1, way higher!
Thank you
I'm sure most of you are aware of the Cleveland Mathematical Formula, and it can be easily calculated if the circumference of the circle, say 4.4 is all the same all way round. However, if it's an oval, it can be a little bit more tricky, and I would appreciate if someone could help me with this.
In accordance with Cleveland, if the figure after calculation is greater than 10, than surgery is recommended. So, this is an example of someone with a 4.4cm x 4.4cm aortic dilation, height of 5'10".
So using Pi x radius squared to calculate cross sectional area:
4.4cm circumference = 2.2cm radius
Radius squared = 2.2*2.2 = 4.84
Pi x radius squared = 3.14*4.84 = 15.20
Cross sectional area divied by height in meters =
15.20 / 1.55 = 9.81 which is less than 10 therefore surgery not yet recommended.
(I saw an earlier post by skeptic49, and he calculated it to be 8.9 on a 4.5cm aortic dilation. Hopefully someone can explain this part.
But.
Here is example 2, and this is an oval shape dilation so it's 4.4 x 3.4 cm
First I'm calculating the circumference:
Square the long dimension and short dimension and add together=
a) (4.4 x 4.4) + (3.4 x 3.4) = 30.92
b) Divide the result of a by 2 = 30.92/2 = 15.46
c) Find square root of result b = 3.93
d) Multiply result c by pi = (3.93*3.14) = 12.35
e) circumference = 12.35 / 2 = 6.18
f) Radius = 6.18 /2 = 3.09
pi x radius squared / height in meteres
3.14 * (3.09 * 3.09) = 29.99
29.99/1.55 = 19.35
19.35 is way over 10!
I must be doing something wrong! Can someone please help me on this ?
Can't understand how I got point 1 wrong, and point 2 which is less figures than point 1, way higher!
Thank you